środa, 7 lipca 2010

PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Zmiany chorobowe - stan zapalny pod postacią zmian rumieniowych - zlokalizowane są w okolicy odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin i dolnych części brzucha, czyli w miejscu przylegania pieluszek. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry niemowląt i małych dzieci. Pojawia się zazwyczaj miedzy 1 a 2 miesiącem życia. 

Zmiany skórne zależą od wielu czynników, które drażniąc skórę doprowadzają do powstania stanu zapalnego. Wśród tych czynników najistotniejszą rolę odgrywają: resztki stolca, mocz i resztki środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach, a ponadto kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wszystkie te czynniki doprowadzają  również do powstania zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego. W znacznej większości przypadków pieluszkowe zapalenie skóry przebiega w formie łagodnej pod postacią wyżej wspomnianych zmian rumieniowych.

Jeśli chodzi o leczenie, to postać łagodna nie sprawia zazwyczaj wielu kłopotów. Polega ono na dokładnym myciu okolicy zmienionej chorobowo czystą wodą z mydłem a następnie zastosowaniu pasty obojętnej, np. sudocrem dostępny bez recepty w aptekach. Bardzo ważna jest częsta zmiana pieluszek i unikanie ceratek i plastikowych majteczek, które nie dopuszczają powietrza do skóry, powodując odparzenia.
 
Dobrze działa tez kąpiel w nadmanganianie potasu. Należy sporządzić lekko różowy roztwór i w nim kąpać dziecko. Przy przewadze zmian rumieniowych dodatkowo zaleca się krótkotrwałe stosowanie kremów i aerozoli z niefluorowanymi sterydami. Bardzo ważnym  jest, aby o włączeniu tych leków decydował dermatolog. 


Źródło: http://www.maluchy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz