niedziela, 2 października 2011

DZIECKO ZDOBYWA PRZYJACIÓŁ

Twoje dziecko rozpoczęło szkołę, gotowe do poznawania świata. Martwisz się tylko, że jest samotnikiem albo nieśmiałym dzieckiem i stroni od kolegów. Zabawa z rówieśnikami to ważny element rozwoju dziecka w wieku szkolnym. Uczy się współpracy, jak nie ranić uczuć innych i czekać na swoją kolej.

  • Zaproponuj jednemu czy dwójce potencjalnych kolegów dziecka wspólną zabawę w waszym domu i skontaktuj się z ich rodzicami. Wybierz rówieśników dziecka albo dzieci sąsiadów w zbliżonym wieku czy tych, których dziecko najbardziej polubiło w swojej klasie.
  • Godzina czy dwie wspólnych harców wystarczą na początek, gdy dzieci się dopiero poznają. Zadbaj by były to te same dzieci i by przychodziły się pobawić regularnie a nie od wielkiego dzwonu. Krótka wizyta w waszym domu co prawda może oznaczać koniec zabawy, gdy dzieciaki dopiero się rozkręcają. Jednak lepiej rozstać się w niedosycie i czekać na kolejne spotkanie niż przesadzić w drugą stronę i sprawić, ze dzieci będą zmęczone swoim towarzystwem - łatwiej wtedy o konflikt.
  • Może Twoje dziecko jest mistrzem piłki nożnej albo świetnie gra w szachy czy pięknie rysuje? Pozwól mu wybrać rodzaj gry czy aktywności - będzie czuło się wtedy komfortowo i pewne siebie. Jeśli są to zajęcia plastyczne, zapewnij dzieciom dużo materiałów - kredek czy papieru  by nie musiały o nie walczyć.
  • Nie wystarczy pozostawić dzieci samym sobie i spodziewać się doskonałej współpracy. Twoja obecność i pokierowanie zabawą pomoże im poczuć się swobodniej,  zwłaszcza gdy się za dobrze nie znają. Jeśli zauważysz, że onieśmielasz swoje dziecko, wycofaj się. Zasada jest taka, że pomagasz przełamać lody, ale nie przejmujesz kontroli nad zabawą. Rozpoczynasz ją, ale potem dzieci same sobie radzą, chyba że się znudziły, potrzebują zmiany albo popadły w konflikt - wtedy interweniujesz.
  • Dzieci w danym wieku mają często wspólnych idoli - dowiedz się czym interesują się rówieśnicy twojego dziecka i choć nie jesteś fanką Hannah Montany czy Bakuganów, to mogą być one dla dzieci wspólnym punktem zaczepienia. Gdy pozwolisz dziecku bawić się w gry inspirowane modnymi bohaterami, oglądać topowe filmy i programy to dasz dobry pretekst do rozmowy i lepszej komunikacji z kolegami.
  • Dziecko uczy się przez naśladownictwo - obserwując cię w towarzyskiej sytuacji z przyjaciółmi szybciej nabiera sprawności w kontaktach społecznych. Organizuj spotkania ze znajomymi z dziećmi. Łatwiej oswoić się z zabawą z innymi, gdy rodzice też mają gości.
  • Nie wywieraj presji na dziecko by się zaprzyjaźniało na siłę, wszystko musi się toczyć naturalnie. Nie skupiaj się na konieczności zdobycia przyjaciela, bo nieśmiałe dziecko widząc determinację rodziców na tym polu może jeszcze bardziej się wycofać i zamknąć w sobie.
  • Gdy widzisz, że twoje dziecko ma ewidentny problem w kontaktach z rówieśnikami, najpierw porozmawiaj z jego wychowawcą. Dzięki temu dowiesz się jak przebiegają jego relacje z dziećmi w klasie. Jeśli jest wyśmiewane albo prześladowane w inny sposób, bez wahania interweniuj. Gdy nic nie pomaga a twoje dziecko nadal jest samotnikiem, który nie szuka niczyjego towarzystwa, skonsultuj się z dziecięcym psychologiem.
Źródło: http://www.edziecko.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz