Oto kilka podstawowych rad, jak nie dać się katarowi i jak z nim walczyć
- należy robić dziecku inhalacje. Mogą to być proste domowe inhalacje parowe (do odpowiedniego naczynia wlewamy wodę i dodajemy kilka kropli specjalnego olejku eterycznego, na dół dajemy podgrzewacz w postaci małej świeczki i gotowe) lub inhalacje ze specjalnego inhalatora, w których wykorzystuje się sól fizjologiczną jako główny składnik (czasami dodaje się też różnorakie kropelki, w zależności od potrzeby). Zarówno inhalacje parowe, jak i te z inhalatora przynoszą dodatnie efekty.
- jak najwięcej na leży dziecku podawać napojów, które mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę, a ponadto nawilżają gardło. Można podawać wodę lub też herbatki, na przykład rumiankową, z dzikiej róży czy malinową, które nie tylko pomagają przy zatkanym nosku, ale jednocześnie maja duże działanie napotne i rozgrzewające. Wówczas należy pamiętać, że dziecko nie powinno być zbyt grubo ubrane. Nie należy przesadzać ze zbytnim opatulaniem w kołdry czy ciepłe sweterki.
- oczyszczaj dziecku nosek, najlepiej przy pomocy specjalnych kropelek(np. sól fizjologiczna) lub wody morskiej. Nie wkładaj gumowej gruszki do noska, ponieważ w ten sposób możesz wepchnąć wydzielinę jeszcze dalej, również nie wolno używać do oczyszczania noska patyczków higienicznych, którymi można uszkodzić śluzówkę, bo jak wiadomo jest ona u dziecka bardzo delikatna.
- w miarę jak najczęściej smaruj maluszka maścią majerankową lub także nagietkową, które pobudzają nosek do kichania, co jak wiadomo doskonale oczyszcza i uwalnia wydzielinę. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać maści do środka nosa!
- przy każdym przewijaniu oklepuj dziecku plecki. Ułatwi to spływanie wydzieliny oraz wcześnie zapobiegnie zakażeniom górnych dróg oddechowych. Ponadto można dziecko często kłaść na brzuszku, gdzie wydzielina bezpośrednio może spływać z noska.
- stosuj olejki eteryczne, np. miętowy czy sosnowy. Mają one lecznicze działanie i ułatwiają oddychanie. Kilka kropli można można wylać na poduszkę lub kaftanik dziecka, które bezpośrednio może wdychać wydzielający się aromat. Najlepiej taki zabieg zastosować na noc, kiedy zatkany nosek utrudnia sen.
- przy obfitszym posiłku podawaj dziecku witaminę C, która zmniejszy katar i wzmocni ponadto układ odpornościowy. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki w ciągu dnia. Ponadto należy dziecku podawać dużo soków, które zawierają odpowiednie ilości witamin, w sam raz dla naszej pociechy.
- jeśli po takich tygodniowych i domowych zabiegach nie ma efektów i katar się ciągle nasila, należy udać się z dzieckiem do przychodni lub wezwać lekarza na wizytę do domu. Nasilający się zielonkawy katar może być poważną oznaką rozwijającej się infekcji bakteryjnej.
Ponadto, jeśli nasza pociecha często łapie infekcje w nosku należy z nim jeździć,minimum raz do roku, nad morze. Można również odwiedzać z nim jaskinie solne, w których panuje prawdziwy nadmorski klimat. Takie jaskinie powstały już w kilku miastach i cieszą się naprawdę dużym powodzeniem. Dlatego, aby zapobiec takiej powszechnej 'zmorze' jaką jest katar,należy inwestować w coroczne wakacje nad morzem, gdzie nasza pociecha korzysta z dobroczynnego jodu, który korzystnie wpływa na drogi oddechowe.
Źródło: badz.pl
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńKażdy z nas przechodzi takie etapy, gdy musi walczyć z katarem. U mnie od razu uruchamiany jest nawilżacz powietrza https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza z odpowiednimi olejkami i zaczynam walkę z katarem. W końcu zależy nam na szybkim wyleczeniu się z kataru.
OdpowiedzUsuń